Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 99 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Библиографија: мало уредување на хронологијата)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазо Каровски''' — ({{роден|17|февруари|1927}} во {{роден во|Кавадарци}} — {{починат|2|февруари|2000}} во [[Скопје]]). ― македонски поет, литературен историчар и фолклорист<ref name=":0">{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=2009|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=678|oclc=499142958}}</ref>
 
== Животопис ==