229 (број): Разлика помеѓу преработките

Додаден 191 бајт ,  пред 2 години
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —, {{Никулец за број}} → {{Број-никулец}} using AWB)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Природен број|број=229|македонски=двеста дваесет и девет|реден=двеста дваесет и деветти|делители=|фактор=|римски=CCXXIX|бин=|хекс=|окт=|
околина= [[228 (број)|228]] '''229''' [[230 (број)|230]] }}
 
'''229 (двеста дваесет и девет)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број<ref>[[Драган Димитровски]], [[Весна Манова – Ераковиќ]], [[Ѓорѓи Маркоски]]: ''Математика I'', [[УКИМ]], [[Скопје]], 2015, стр. 18.</ref> што следи после бројот [[228 (број)|228]] а претходник на бројот [[230 (број)|230]].
== Наводи ==
 
{{наводи}}
{{Број-никулец}}