290 (број): Разлика помеѓу преработките

Додаден 191 бајт ,  пред 1 година
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —, {{Никулец за број}} → {{Број-никулец}} using AWB)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Природен број|број=290|македонски=двеста шеесет|реден=двеста шеесети|делители=|фактор=|римски=CCLX|бин=|хекс=|окт=|
околина= [[289 (број)|289]] '''290''' [[291 (број)|291]] }}
 
'''290 (двеста деведесет)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број<ref>[[Драган Димитровски]], [[Весна Манова – Ераковиќ]], [[Ѓорѓи Маркоски]]: ''Математика I'', [[УКИМ]], [[Скопје]], 2015, стр. 18.</ref> што следи после бројот [[289 (број)|289]] а претходник на бројот [[291 (број)|291]].
== Наводи ==
 
{{наводи}}
{{Број-никулец}}