Бони Голд: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Бони Голд''' (родена{{рн|||1948}} година){{r|born}} е [[Соединети Американски Држави|американска]] [[Математика|математичарка]], [[Математичка логика|математички логичар]], [[Филозофија на математиката|филозоф по математика]] и [[Професор по математика|математички едукатор]]. Таа е пензиониран почесен професор по математика на [[Монмаут универзитет|Монмаут универзитетот]].{{r|monmouth}}
 
Голд докторирала во 1976 година на [[Корнел универзитет|Корнел универзитетот]], под надзор на [[Мајкл Д. Морли]]. Истражувањето од нејзината дисертација, Компактните и ''<math>\omega</math>''-компактните формули во ''<math>L_{\omega_{1},\omega}</math>'',{{r|mgp}} подоцна биле објавени во списанието ''Archiv für Mathematische Logik und Grundlagenforschung'', и проблематичната [[инфинитивна логика]].{{r|nebres}} Била претседател на одделот за математика на [[Вобаш колеџот]], пред да се пресели во Монмаут, каде што исто така станала раководител на одделот.{{r|prestigious}}
Анонимен корисник