Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион)
[[Податотека:Ethnic groups of Čaška Municipality.svg|мини|десно|245п|Демографска карта на Општина Чашка со селските атари.]]
 
'''Општина Чашка''' — [[општина]] во [[Вардарски регионРегион|Вардарскиот регион]], во средишниот дел на [[Македонија]]. Административен центар на општината е [[Чашка|истоименото село]].
 
Општината била изменета со новата територијална поделба на Македонија по донесениот закон во 2004 година. Денешната општина ги вклучува двете поранешни општини [[Општина Богомила|Богомила]] и [[Општина Извор|Извор]], како и одредени делови од [[Општина Велес]].