Југозападен Регион: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион, Пелагониски регион → Пелагониски Регион, Полошки регион → Полошк
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион, Пелагониски регион → Пелагониски Регион, Полошки регион → Полошк)
}}
 
'''Југозападен Регион''' — еден од осумте статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион граничи со следните региони: [[Пелагониски регионРегион|Пелагонискиот]], [[Полошки регионРегион|Полошкиот]], [[Скопски регионРегион|Скопскиот]] и [[Вардарски регионРегион|Вардарскиот]]. Главен центар на регионот е градот [[Охрид]]. Наречен е по [[Охридско-струшка Котлина|Охридско-струшкото Поле]].
 
== Општини ==