Информатика: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
сНема опис на уредувањето
'''Информатика''' е наука која ги изучува теориските основи на [[информација]]та и сметањето и нивната примена во [[Компјутер|компјутерски системи]] (било да се апстрактни или не).<ref>{{Cite web|title=What is Computer Science? - Computer Science, The University of York|url=https://www.cs.york.ac.uk/undergraduate/what-is-cs/|access-date=22 јануари 2021|website=www.cs.york.ac.uk}}</ref>
 
== Историја ==