Разлика помеѓу преработките на „151 (број)“

Додаден 191 бајт ,  пред 8 месеци
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —, {{Никулец за број}} → {{Број-никулец}} using AWB)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Природен број|број=151|македонски=сто педесет и еден|реден=сто педесет и еден|делители=|фактор=|римски=CLI|бин=|хекс=|окт=|
околина= [[150 (број)|150]] '''151''' [[152 (број)|152]] }}
 
'''151 (сто педесет и еден)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број<ref>[[Драган Димитровски]], [[Весна Манова – Ераковиќ]], [[Ѓорѓи Маркоски]]: ''Математика I'', [[УКИМ]], [[Скопје]], 2015, стр. 18.</ref> што следи после бројот [[150 (број)|150]] а претходник на бројот [[152 (број)|152]].
== Наводи ==
 
{{наводи}}
{{Број-никулец}}