2 (број): Разлика помеѓу преработките

Додадени 192 бајти ,  пред 1 година
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —, {{Никулец за број}} → {{Број-никулец}} using AWB)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Природен број|број=2|македонски=два|реден=втор|делители=1,2|фактор=2|римски=II|бин=10|хекс=2|окт=2|
околина=[[-1 (број)|-1]] [[0 (број)|0]] [[1 (број)|1]] '''2''' [[3 (број)|3]] [[4 (број)|4]] [[5 (број)|5]]}}
 
'''2 (два)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природни број<ref>[[Драган Димитровски]], [[Весна Манова – Ераковиќ]], [[Ѓорѓи Маркоски]]: ''Математика I'', [[УКИМ]], [[Скопје]], 2015, стр. 18.</ref> што следи после бројот [[1 (број)|1]], а претходник е на бројот [[3 (број)|3]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Број-никулец}}