Разлика помеѓу преработките на „Бранко Заревски“

Додадени 274 бајти ,  пред 8 месеци
#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Бранко Заревски''' ({{роден на|19|ноември|1920}} во {{роден во|Битола}} — {{починат|4|мај|1979}} во [[Скопје]]) ― бил [[Македонци|македонски]] [[поет]], [[критичар]] и [[публицист]]. <ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=2009|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=557|oclc=499142958}}</ref>
 
== Животопис ==
Заревски е роден во [[Битола]] на {{роден на|19|ноември|1920}} година. Починал во [[Скопје]] на {{починал на|4|мај|1979}} година. Завршил средно образование. Работел како новинар и уредник во весникот „Нова Македонија“ и во Заедницата за издавачка дејност на „Нова Македонија“. Член на ДПМ од [[1970]] година. Посмртно неговите песни се објавени во списанието „Современост“, Скопје, бр. 6, 1979 година и во книгата на Блаже Ристовски Македонскиот стих 1900-1944, Скопје, кн. 1, 1980, стр. 320-345.
 
== Наводи ==
<references />
{{Никулец за биографија}}