Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Одземени 6 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Културни наводи со митологијата на повторно раѓање: Јазична исправка, replaced: референци → наводи
с (→‎Потекло на култот: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎Културни наводи со митологијата на повторно раѓање: Јазична исправка, replaced: референци → наводи)
Жените во Атина засадувале „Адонисови градини“ – билки кои брзо растеле и никнувале од семето и умирале. Жените го празнувале Фестивалот на Адонис сред лето, сеејќи а[[насон]] и [[зелена салата]] (марула), и зрна од [[пченица]] и [[јачмен]]. Растенијата никнувале брзо и свенувале брзо, а жените ја оплакувале смртта на богот на вегетацијата.<ref>Detienne 1972.</ref>
 
=== Културни референцинаводи со митологијата на повторно раѓање ===
[[Податотека:Luca Giordano 020.jpg|thumb|right|250px|Смртта на Адонис, од Лука Џордано.]]
[[Податотека:Auguste Rodin - The Death of Adonis - Walters 27491.jpg|thumb|right|250px|Смртта на Адонис, од Огист Роден.]]