Змитрок Бјадула: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) бил → }}) —
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) бил → }}) —)
 
}}
 
'''Шмуел Ефимович Плавник''' ({{lang-be|Самуіл Яфімавіч Плаўнік}}, {{lang-ru|Самуил Ефимович Плавник}}, {{роден на|23|април|1886}} — {{починал на|3|ноември|1941}}) попознат под името кое го користел како потпис, '''Змитрок Бјадула''' ({{lang-be|Змітрок Бядуля}}, {{lang-ru|Змитрок Бядуля}}) бил славен еврејско-белоруски поет, прозаист, културен работник и политички активист во Белоруското движење за независност.
 
Змитрок Бјадула се родил на 23 април 1886 во малиот град [[Лагојски рејон]] во [[Вилнуска губернија]] (сега во [[Лагојски рејон]], [[Минска област]]) во [[Евреи|еврејско]] семејство.