Разлика помеѓу преработките на „Жан Кокто“

Одземени 3 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) бил → }}) —
с (→‎Филмографија: Додадена категорија)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) бил → }}) —)
 
[[Податотека:Portrait of Jean Cocteau.jpg|мини|thumb|Портрет на Жан Кокто]]
 
'''Жан Кокто''' (на {{lang-fr|Jean Cocteau}}, {{роден|5|јули|1889}} - {{починал|11|октомври|1963}}) бил француски писател, сликар и [[режисер]]. Како експериментатор поминал низ фази на модерна [[уметност]] - [[кубизам]], [[дадизам]], [[надреализам]], а по разноликоста на опусот се смета за ѕвезда на францускиот дух (''Орфеј'', ''Страшни деца'', ''Петел и Арлекин'').<br />
Тој бил член на [[Француска академија|Француската академија]] од [[1955]], на позиција број 31 сè до [[1963]] година.