Разлика помеѓу преработките на „Аритметичка прогресија“

с
нема опис на уредувањето
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{математика-никулец}}
[[File:Arithmetic_progression.svg|thumb|Визуелен доказ за деривација на формулите за аритметичка прогресија – избледените блокови се ротирачки копии за аритметичка прогресија]]
'''Аритметичка прогресија''' или '''низа''' е таква низа на [[Број|броеви]] каде разликата меѓу секој член и членот пред него е постојана.
 
Средниот член на три последователни броеви од аритметичката прогресија (низа) е еднаков на [[Аритметичка средина|аритметичката средина]] на соседните два члена.
 
{{математика-никулец}}
 
[[Категорија:Математика]]