Разлика помеѓу преработките на „Луис Окања“

Додаден 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с (Јазична исправка, replaced: хепатитис → хепатит)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
{{внимание}}
[[Податотека:Tour de France, Luis Ocaña, Bestanddeelnr 926-5233.jpg|мини|Хесус Луи Окања Пернија]]
'''Хесус Луис Окања Пернија''' ( {{Lang-es|Jesús Luis Ocaña Pernía}}; [[9 јуни]] [[1945|1945 година]] - [[19 мај|мај 19,]] [[1994|1994 година]] ) е поранешен [[Шпанија|шпански]] професионален [[Велосипедизам|велосипедист]] во период од 1969 до 1977. Тој бил исклучителен хронометраш и планинар. Најголемиот успех го постигнал во 1970 година, кога ја освоил [[Вуелта а Еспања]], и во 1973 година кога го освоил [[Тур де Франс]] .
 
== Кариера ==