Разлика помеѓу преработките на „Еврејска автономна област“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Хејлунгџанг → Хејлунгѓанг
с (→‎Население: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Хејлунгџанг → Хејлунгѓанг)
 
[[Податотека:Birobidjan mainsquare.jpg|thumb|300px|right|Плоштадот во [[Биробиџан]]]]
'''Еврејската автономна област''' ([[Руски јазик|рус]] Еврейская автономная область), ([[јидиш]] -''ייִדישער אױטאָנאָמע געגנט/Yidisher Oytonome Gegnt'') е автономна област во [[Русија]]. Еврејската автономна област е дел од [[Далекуисточен федерален округ|Далекуисточниот федерален округ]] и се граничи со [[Хабаровски крај|Хабаровскиот крај]] и [[Амурска област|Амурската област]] во Русија и со покраината [[ХејлунгџангХејлунгѓанг]] во Кина. Еврејската [[Автономни области во Русија|автономна област]]<ref>[[Устав на Русија]], Член 65</ref> е единствена еврејска територија покрај [[Израел]] со официјален статус.
 
== Историја ==