Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Одземени 23 бајти ,  пред 7 месеци
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: септември]], 1 → септември 1, ноември, 1 → ноември [[1)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox musical artist
|Name = Франсоа Купрен<br />''François Couperin''
}}
[[Податотека:couperin-pieces de clavecin, III libre.jpg|thumb|right|220px|Насловна страна на Купреновата ''Дела за чембало, Книга Трета'', 1722]]
'''Франсоа Купрен''' ([[фр.]] ''François Couperin'') ([[10 ноември]] [[1668]] – [[11 септември]] [[1733]]{{sfn | Beaussant|1990 | p=348}}) бил [[Франција|француски]] [[барокна музика|барокен]] композитор, органист и чембалист. Познат и како „Купрен Великиот“ (''Couperin le Grand'') како би се разликувал од другите истакнати членови на неговото музички надарено семејство [[Купрен]].
 
== Живот ==