Jus Cogens право: Разлика помеѓу преработките

Додадени 218 бајти ,  пред 1 година
с
added
с (никулец)
с (added)
Овде спаѓаат инхерентните те. вродените права, од кои држава и да сака неможе да се откаже со пишан документ односно закон, устав или меѓународен договор, бидејќи мора да ги поседува како држава (основните елементи на државност односно права поврзани со правната должност држава да ги поседува и да не ги дерогира).
 
== Поврзано ==
{{никулец}}
* [[Меѓународно-правен субјективитет]]
* [[Сувереност]]
* [[Самоопределување]]
 
{{никулец}}
[[Категорија:Меѓународноправо]]
74

уредувања