Гаутама Буда: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: като → како
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: като → како)
Младиот принц живеел во својот дворец, разполагајќи со сите удобства. Но истовремено,соочувајќи се со реалноста во тогашно време, со неизбежната смрт и страданието на своето население, тој решил дека е потребно да се пронајде решение. И затоа на 29 години, тој го напуштил своето царство барајќи решение и излез од ваквата состојба на народот.
 
Една вечер, седејќи под едно дрво (познато катокако Бодхи или дрвото Бо, „'''Дрвото на Мудроста'''”), на брегот на реката Неранџара при Бодхгаја, на 35-годишна возраст Готама постигнал Просветление, со кое станал познат како Буда „Просветлениот”.
 
Буда го презел учењето за [[реинкарнација]] од [[Веди]]те, а за [[Бог]] ништо не кажувал.