Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 160 бајти ,  пред 1 година
→‎Библиографија: мало уредување на хронологијата
[непроверена преработка][проверена преработка]
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
(→‎Библиографија: мало уредување на хронологијата)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазо Каровски''' — ({{роден|17|февруари|1927}} во {{роден во|Кавадарци}} — {{починат|2|февруари|2000}} во [[Скопје]]). <ref name=":0">{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=2009|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=678|oclc=499142958}}</ref>
 
== Животопис ==
Eден од првите македонски поети по ослободувањето, романсиер, детски поет, литературен историчар и фолклорист. По завршувањето на гимназијалното образование во родниот град и во [[Скопје]], дипломирал на Катедрата за југословенски литератури и македонски јазик на [[Филозофски факултет - Скопје|Филозофскиот факултет во Скопје]], каде што и докторирал со темата „''Печалбарството во македонската народна и уметничка литература“<ref name=":0" />''<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://macedonism.org/Македонска-Енциклопедија/%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bb%d0%b0%d0%b7%d0%be-%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%98%d0%ba%d0%be%d0%b2/|title=КАРОВСКИ, Лазо Трајков|last=|first=|date=2018-10-23|work=Македонска Енциклопедија|language=mk-MK|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref> (''[[Македонски печалбарски песни]])''<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.makedonskapoezija.mk/%d0%b1%d0%b8%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%84%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bb%d0%b0%d0%b7%d0%be-%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8/|title=Биографија – Лазо Каровски|last=|first=|date=2020-12-04|work=Македонска поезија|language=mk-MK|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref>'','' во 1973 година. Работел како гимназиски професор во Кавадарци и во Учителската школа во Битола, а потоа предавал на тамошната Педагошка академија.
 
Тој е еден од најпознатите македонски [[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 115 116.</ref>
Каровски пишуваше и за деца и за возрасни.
 
Од неговото творештво за деца се издвојуваат следните збирки поезија:<ref name=":0" />
 
* ''Овчарче (1946)''
* ''Песната на славејот (1955)''
* ''Митко шета со ракета''
 
Во спомен на дванаесетте младинци од [[Ваташа]] убиени од [[Бугари]]те во [[Втора светска војна|Втората светска војна]], ја напишанапишал поемата: ''[[Крвава Балада]] (1947)''.<ref name=":0" />
 
Од неговото творештво за возрасни се издвојуваат следните збирки [[поезија]]:<ref name=":0" />
 
* [http://www.gbiblsk.edu.mk/adm/images/Tikveska%20legenda.pdf ''Тиквешка легенда (1948)'' <small>Превземи во PDF формат</small>]
* ''Родината в песни (1951)''
* ''Момина чука (1955)''
* ''Родината в песни''
* ''Родина''
* ''Стравини (1958)''
 
Од неговото [[Проза|прозно]] творештво се издвојуваат:<ref name=":0" />
 
* ''Патишта (1959)''
* ''Заорок (1971)''
* ''Раскин''
 
Каровски е исто така автор и на [[роман]]сираните [[Биографија|биографии]] на [[Свети Климент Охридски|Климент]] и [[Свети Наум Охридски|Наум]] [[Охрид]]ски.