Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.353 бајти ,  пред 1 година
#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазо Каровски''' — ({{роден|17|февруари|1927}} во {{роден во|Кавадарци}} — {{починат|2|февруари|2000}} во [[Скопје]]). <ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=2009|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=678|oclc=499142958}}</ref>
'''Лазо Каровски''' — роден во [[Кавадарци]] во [[1927]] година. Своето образование го заврши во [[Скопје]] и докторираше на тема: ''[[Македонски печалбарски песни]]''. Тој е еден од најпознатите македонски [[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].<ref>* Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 115 116.</ref>
 
== Животопис ==
Eден од првите македонски поети по ослободувањето, романсиер, детски поет, литературен историчар и фолклорист. По завршувањето на гимназијалното образование во родниот град и во [[Скопје]], дипломирал на Катедрата за југословенски литератури и македонски јазик на [[Филозофски факултет - Скопје|Филозофскиот факултет во Скопје]], каде што и докторирал со темата „''Печалбарството во македонската народна и уметничка литература“'' (''[[Македонски печалбарски песни]]),'' во 1973 година. Работел како гимназиски професор во Кавадарци и во Учителската школа во Битола, а потоа предавал на тамошната Педагошка академија.
 
'''Лазо Каровски''' — роден во [[Кавадарци]] во [[1927]] година. Своето образование го заврши во [[Скопје]] и докторираше на тема: ''[[Македонски печалбарски песни]]''. Тој е еден од најпознатите македонски [[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].<ref>* Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 115 116.</ref>
 
==Библиографија==