Никос Захаријадис: Разлика помеѓу преработките

#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB)
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
}}
[[Податотека:Nikos Zachariadis.jpg|мини|Никос Захариадис, претседател на Врховниот воен совет на ДАГ]]
'''Никос Захаријадис''' ({{роден во|Одрин}}, {{роден на|27|април|1903}} - {{починал во|Сургут}}, {{починал на|8|август|1973}}) бил генерален секретар на [[Комунистичка партија на Грција|Комунистичката партија на Грција]] од периодот од [[1931]] година до [[1957]] година.<ref>{{Наведена книга|url=http://macedonianhistory.ca/Stefov_Risto/Guilty_without_guilt_mac.pdf|title=Без Вина Виновни|first=Стојан Кочов|publisher=Risto Stefov Publications|year=December 20, 2019|isbn=|location=Торонто, Канада|pages=}}</ref>
 
{{Грција-биог-никулец}}