Доналд Трамп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 337 бајти ,  пред 1 година
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][проверена преработка]
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
Трамп победил на претседателските избори на 8 ноември 2016, освојувајќи мнозинство во американскиот [[Изборен колегиум (САД)|изборен колегиум]],<ref>{{cite news |first1=Кирстен |last1=Шмит |first2=Вилсон |last2=Андревс |title=A Historic Number of Electors Defected, and Most Were Supposed to Vote for Clinton |date=19 декември 2016 |access-date=26 јануари 2021 |website=The New York Times |url=https://www.nytimes.com/interactive/2016/12/19/us/elections/electoral-college-results.html}}</ref> и покрај тоа што добил помалку гласови на [[Народно гласање (претставничка демократија)|народното гласање]] на национално ниво од кандидатот на [[Демократска партија (САД)|Демократската партија]], [[Хилари Клинтон]].<ref>{{cite web |last=Десилвер |first=Древ |url=https://www.pewresearch.org/fact-tank/2016/12/20/why-electoral-college-landslides-are-easier-to-win-than-popular-vote-ones/ |title=Trump's victory another example of how Electoral College wins are bigger than popular vote ones |website=Pew Research Center |date=20 декември 2017}}</ref> На полни 70 години, Трамп стана најстариот и најбогатиот човек што станал претседател на САД, надминувајќи ги [[Роналд Реган]] и [[Џорџ Вашингтон]].<!--See discussion at https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Donald_Trump/Archive_33#Does_the_.22oldest_person.22_thing_really_belong_in_the_lead.3F --> Тој исто така е единствениот човек во историјата на САД кој ќе биде избран за претседател, а кој притоа не вршел никаква претходна воена или друга јавна дејност.
 
Платформата на Трамп нагласува одново преговарање на полето на односите помеѓу САД и [[Кина]] како и договорите за [[слободна трговија]] како што се [[Северноамериканска зона на слободна трговија|НАФТА]] и [[Транстихоокеански договор|Транстихоокеанскиот договор]], спроведување на значителен број на [[имиграција|имиграциони]] закони, и изградба на ѕид долж границата помеѓу САД и [[Мексико]]. Неговите други позиции се обидот за [[енергетска независност]] на САД, заменување на [[Реформа за здравствено осигурување и заштита на пациенти во САД|Реформата за здравствено осигурување и заштита на пациенти]] (популарно позната како ''Obamacare'', [[македонски јазик|македонски изговор]]: ''Обамакер''),<ref>{{cite news |last=Кодјак |first=Алисон |title=Trump Can Kill Obamacare With Or Without Help From Congress |url=https://www.npr.org/sections/health-shots/2016/11/09/501203831/trump-can-kill-obamacare-with-or-without-help-from-congress |access-date=26 јануари 2021 |publisher=NPR |date=9 ноември 2016}}</ref> укинување на образовната иницијатива за стандардот ''Common Core'' ([[македонски јазик|македонски изговор]]: ''Комон Кор''), инвестирање во инфраструктурата, поедноставување на даночните закони како и намалување на даноците воопшто и наметнување на [[Тарифа|тарифи]] за увезените производи на американските претпријатија кои имаат погони надвор од САД. Трамп се залага за неинтервенционистички пристап во полето на надворешните работи, во меѓувреме зголемувајќи ги трошоците за воена опрема, темелна проверка на [[муслимани]]те со цел спречување на [[Исламски тероризам|исламскиот тероризам]] како и агресивна воена акција против [[Исламска држава|ИСИЛ]]. Позициите на Трамп на одредени теми се опишани од страна на експертите како [[популизам|популистички]], [[протекционизам|протекционистички]] и [[национализам|националистички]].<ref>{{cite book |title=What Is Populism? |last=Милер |first=Јан-Верен |publisher=University of Pennsylvania Press |year=2016 |isbn=978-0-8122-9378-4 |page=101}}</ref><ref>{{cite journal |first1=Тод |last1=Донован |first2=Давид |last2=Редлавск |title=Donald Trump and right-wing populists in comparative perspective |volume=28 |issue=2 |year=2018 |journal=Journal of Elections, Public Opinion and Parties |url=https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17457289.2018.1441844 |pages=190–207 |doi=10.1080/17457289.2018.1441844 |s2cid=148746487 }}</ref><ref>{{cite journal |first1=Томас |last1=Фергусон |first2=Бенјамин И. |last2=Пејџ |first3=Џакоб |last3=Ротшилд |first4=Артуро |last4=Чанг |first5=Џи |last5=Чен |title= The Roots of Right-Wing Populism: Donald Trump in 2016 |volume=49 |issue=2 |year=2020 |journal=International Journal of Political Economy |url=https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08911916.2020.1778861? |pages=102–123 |doi=10.1080/08911916.2020.1778861 |s2cid=221061555 }}</ref>
 
== Наводи ==