Разлика помеѓу преработките на „Доналд Трамп“

Додадени 387 бајти ,  пред 6 месеци
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
Трамп своевремено бил кандидат на внатрепартиските избори во [[Реформска партија (САД)|Реформската партија]] во 2000 година, но се повлекол пред да започне гласањето.<ref>{{cite news |first=Ричард |last=Вингер |title=Donald Trump Ran For President in 2000 in Several Reform Party Presidential Primaries |date=25 декември 2011 |website=Ballot Access News |url=https://ballot-access.org/2011/12/25/donald-trump-ran-for-president-in-2000-in-several-reform-party-presidential-primaries/}}</ref><ref>{{cite news |last=Клифт |first=Елеанор |url=https://www.thedailybeast.com/the-last-time-trump-wrecked-a-party |title=The Last Time Trump Wrecked a Party |work=The Daily Beast |date=13 април 2017 |access-date=26 јануари 2021}}</ref><ref>{{cite news |last=Нагурнеј |first=Адам |url=https://archive.nytimes.com/www.nytimes.com/library/politics/camp/021400wh-ref-trump.html |title=Reform Bid Said to Be a No-Go for Trump |work=The New York Times |date=14 февруари 2000 |access-date=24 јануари 2021}}</ref> Тој исто така сакал да се кандидира на [[Претседателски избори во САД, 2012|претседателските избори во 2012]] како кандидат на [[Републиканска партија (САД)|Републиканската партија]], но на крајот се одлучил да не се кандидира.<ref>{{cite news |last=МекАскил |first=Евен |url=https://www.theguardian.com/world/2011/may/16/donald-trump-us-presidential-race |title=Donald Trump bows out of 2012 US presidential election race |work=The Guardian |date=16 мај 2011 |access-date=26 јануари 2021}}</ref><ref>{{cite news |last1=Бобиќ |first1=Игор |last2=Стеин |first2=Сем |url=https://www.huffpost.com/entry/donald-trump-cpac_n_58adc0f4e4b03d80af7141cf |title=How CPAC Helped Launch Donald Trump's Political Career |work=HuffPost |date=22 февруари 2017 |access-date=26 јануари 2021}}</ref> Во јуни 2015 година, тој го најавил своето кандидирање за [[Претседателски избори во САД, 2016|претседателските избори во 2016]],<ref>{{cite news |url=https://www.politico.com/story/2015/06/donald-trump-2016-announcement-10-best-lines-119066 |first=Адам Б. |last=Лернер |title=The 10 best lines from Donald Trump's announcement speech |work=Politico |date=16 јуни 2015 |access-date=26 јануари 2021}}</ref><ref>{{cite news |url=https://www.theatlantic.com/politics/archive/2016/05/trumps-self-funding-lie/482691/ |title=The Lie of Trump's 'Self-Funding' Campaign |work=The Atlantic |first=Давид А. |last=Грахам |date=13 мај 2016 |access-date=26 јануари 2021}}</ref> и набргу станал фаворит помеѓу 17. останати кандидати од [[Внатрепартиски избори на Републиканската партија во САД (2016)|Републиканската партија]].<ref>{{cite news |url=https://newrepublic.com/article/123228/how-donald-trump-evolved-joke-almost-serious-candidate |date=27 октомври 2015 |first=Елспет |last=Риве |title=How Donald Trump Evolved From a Joke to an Almost Serious Candidate |work=The New Republic |access-date=26 јануари 2021}}</ref> Неговите главни ривали ги откажале своите кампањи во мај 2016, и во јули тој формално бил номиниран за републикански кандидат за претседател на републиканската конвенција. Кампањата на Доналд Трамп добила голема медиумска покриеност како и меѓународно внимание. Голем број од неговите изјави и интервјуа, на социјалните мрежи и на неговите митинзи биле контроверзни.<ref>{{наведени вести |url=http://www.latimes.com/politics/la-na-pol-trump-false-statements-20160925-snap-story.html |title=Scope of Trump's falsehoods unprecedented for a modern presidential candidate |last=Finnegan |first=Michael |newspaper=Los Angeles Times |date=September 25, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{наведени вести |url=https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/07/01/donald-trump-has-been-wrong-way-more-often-than-all-the-other-2016-candidates-combined/ |title=A fact checker looked into 158 things Donald Trump said. 78 percent were false. |last=Cillizza |first=Chris |newspaper=The Washington Post |date=July 1, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{наведени вести |url=https://www.thestar.com/news/world/uselection/2016/11/04/donald-trump-the-unauthorized-database-of-false-things.html |title=Donald Trump said 560 false things, total |last1=Dale |first1=Daniel |last2=Talaga |first2=Tanya |newspaper=[[Toronto Star]] |date=November 4, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref> Бројни протести против Трамп се случиле по изборите.
 
Трамп победил на претседателските избори на 8 ноември 2016, освојувајќи мнозинство во американскиот [[Изборен колегиум (САД)|изборен колегиум]],<ref>{{cite news |first1=Кирстен |last1=Шмит |first2=Вилсон |last2=Андревс |title=A Historic Number of Electors Defected, and Most Were Supposed to Vote for Clinton |date=19 декември 2016 |access-date=26 јануари 2021 |website=The New York Times |url=https://www.nytimes.com/interactive/2016/12/19/us/elections/electoral-college-results.html}}</ref> и покрај тоа што добил помалку гласови на [[Народно гласање (претставничка демократија)|народното гласање]] на национално ниво од кандидатот на [[Демократска партија (САД)|Демократската партија]], [[Хилари Клинтон]]. На полни 70 години, Трамп стана најстариот и најбогатиот човек што станал претседател на САД, надминувајќи ги [[Роналд Реган]] и [[Џорџ Вашингтон]].<!--See discussion at https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Donald_Trump/Archive_33#Does_the_.22oldest_person.22_thing_really_belong_in_the_lead.3F --> Тој исто така е единствениот човек во историјата на САД кој ќе биде избран за претседател, а кој притоа не вршел никаква претходна воена или друга јавна дејност.
 
Платформата на Трамп нагласува одново преговарање на полето на односите помеѓу САД и [[Кина]] како и договорите за [[слободна трговија]] како што се [[Северноамериканска зона на слободна трговија|НАФТА]] и [[Транстихоокеански договор|Транстихоокеанскиот договор]], спроведување на значителен број на [[имиграција|имиграциони]] закони, и изградба на ѕид долж границата помеѓу САД и [[Мексико]]. Неговите други позиции се обидот за [[енергетска независност]] на САД, заменување на [[Реформа за здравствено осигурување и заштита на пациенти во САД|Реформата за здравствено осигурување и заштита на пациенти]] (популарно позната како ''Obamacare'', [[македонски јазик|македонски изговор]]: ''Обамакер''), укинување на образовната иницијатива за стандардот ''Common Core'' ([[македонски јазик|македонски изговор]]: ''Комон Кор''), инвестирање во инфраструктурата, поедноставување на даночните закони како и намалување на даноците воопшто и наметнување на [[Тарифа|тарифи]] за увезените производи на американските претпријатија кои имаат погони надвор од САД. Трамп се залага за неинтервенционистички пристап во полето на надворешните работи, во меѓувреме зголемувајќи ги трошоците за воена опрема, темелна проверка на [[муслимани]]те со цел спречување на [[Исламски тероризам|исламскиот тероризам]] како и агресивна воена акција против [[Исламска држава|ИСИЛ]]. Позициите на Трамп на одредени теми се опишани од страна на експертите како [[популизам|популистички]], [[протекционизам|протекционистички]] и [[национализам|националистички]].