Доналд Трамп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 344 бајти ,  пред 1 година
#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][проверена преработка]
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
== Животопис ==
 
Трамп е роден и израснал во [[Урбани подрачја во Њујорк|подрачјето]] [[Квинс]] во [[Њујорк (град)|Њујорк]] каде што дипломирал [[економија]] на факултетот [[Вартон]] при [[Универзитет Пенсилванија|универзитетот Пенсилванија]] во 1968. Во 1971 тој ја презел семејната фирма за недвижности и градежништво „''Elizabeth Trump & Son''“, која што подоцна се преименила во „''[[Организација Трамп]]''“ ({{lang-en|The Trump Organization}}), каде што моментално е извршен директор и претседател. За време на неговата деловна кариера, фирмите на Трамп изградиле, реновирале и управувале со голем број на деловни згради и простории, хотели, казина и терени за голф. Трамп бил сопственик на [[Мис САД]] и [[Мис Универзум]] од 1996 до 2015. Доналд Трамп исто така го користи своето презиме со цел да брендира голем број различни производи. Во 2004 година, тој станал водител на ''[[Чирак]]'' ({{lang-en|The Apprentice}}),<ref>{{cite news |last1=Гринбаум |first1=Мајкл М. |last2=Паркер |first2=Ашли |date=16 јули 2016 |title=Donald Trump the Political Showman, Born on 'The Apprentice' |work=The New York Times |url=https://www.nytimes.com/2016/07/17/business/media/donald-trump-apprentice.html |access-date=26 јануари 2021}}</ref> [[реалити шоу]] кое што се емитувало на телевизијата [[Ен-би-си|NBC]] од 2004 до 2015 година (сè уште се прикажува како извршен директор на шоуто). Во 2016, [[Форбс]] го поставил Трамп како 324. [[Милијардери во светот|најбогат човек во светот]] (113. во САД) со богатство од 4,5 милијарди долари.
 
Трамп своевремено бил кандидат на внатрепартиските избори во [[Реформска партија (САД)|Реформската партија]] во 2000 година, но се повлекол пред да започне гласањето.<ref>{{cite news |first=Ричард |last=Вингер |title=Donald Trump Ran For President in 2000 in Several Reform Party Presidential Primaries |date=25 декември 2011 |website=Ballot Access News |url=https://ballot-access.org/2011/12/25/donald-trump-ran-for-president-in-2000-in-several-reform-party-presidential-primaries/}}</ref><ref>{{cite news |last=Клифт |first=Елеанор |url=https://www.thedailybeast.com/the-last-time-trump-wrecked-a-party |title=The Last Time Trump Wrecked a Party |work=The Daily Beast |date=13 април 2017 |access-date=26 јануари 2021}}</ref><ref>{{cite news |last=Нагурнеј |first=Адам |url=https://archive.nytimes.com/www.nytimes.com/library/politics/camp/021400wh-ref-trump.html |title=Reform Bid Said to Be a No-Go for Trump |work=The New York Times |date=14 февруари 2000 |access-date=24 јануари 2021}}</ref> Тој исто така сакал да се кандидира на [[Претседателски избори во САД, 2012|претседателските избори во 2012]] како кандидат на [[Републиканска партија (САД)|Републиканската партија]], но на крајот се одлучил да не се кандидира.<ref>{{cite news |last=МекАскил |first=Евен |url=https://www.theguardian.com/world/2011/may/16/donald-trump-us-presidential-race |title=Donald Trump bows out of 2012 US presidential election race |work=The Guardian |date=16 мај 2011 |access-date=26 јануари 2021}}</ref><ref>{{cite news |last1=Бобиќ |first1=Игор |last2=Стеин |first2=Сем |url=https://www.huffpost.com/entry/donald-trump-cpac_n_58adc0f4e4b03d80af7141cf |title=How CPAC Helped Launch Donald Trump's Political Career |work=HuffPost |date=22 февруари 2017 |access-date=26 јануари 2021}}</ref> Во јуни 2015 година, тој го најавил своето кандидирање за [[Претседателски избори во САД, 2016|претседателските избори во 2016]],<ref>{{cite news |url=https://www.politico.com/story/2015/06/donald-trump-2016-announcement-10-best-lines-119066 |first=Адам Б. |last=Лернер |title=The 10 best lines from Donald Trump's announcement speech |work=Politico |date=16 јуни 2015 |access-date=26 јануари 2021}}</ref><ref>{{cite news |url=https://www.theatlantic.com/politics/archive/2016/05/trumps-self-funding-lie/482691/ |title=The Lie of Trump's 'Self-Funding' Campaign |work=The Atlantic |first=Давид А. |last=Грахам |date=13 мај 2016 |access-date=26 јануари 2021}}</ref> и набргу станал фаворит помеѓу 17. останати кандидати од [[Внатрепартиски избори на Републиканската партија во САД (2016)|Републиканската партија]].<ref>{{cite news |url=https://newrepublic.com/article/123228/how-donald-trump-evolved-joke-almost-serious-candidate |date=27 октомври 2015 |first=Елспет |last=Риве |title=How Donald Trump Evolved From a Joke to an Almost Serious Candidate |work=The New Republic |access-date=26 јануари 2021}}</ref> Неговите главни ривали ги откажале своите кампањи во мај 2016, и во јули тој формално бил номиниран за републикански кандидат за претседател на републиканската конвенција. Кампањата на Доналд Трамп добила голема медиумска покриеност како и меѓународно внимание. Голем број од неговите изјави и интервјуа, на социјалните мрежи и на неговите митинзи биле контроверзни.<ref>{{наведени вести |url=http://www.latimes.com/politics/la-na-pol-trump-false-statements-20160925-snap-story.html |title=Scope of Trump's falsehoods unprecedented for a modern presidential candidate |last=Finnegan |first=Michael |newspaper=Los Angeles Times |date=September 25, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{наведени вести |url=https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/07/01/donald-trump-has-been-wrong-way-more-often-than-all-the-other-2016-candidates-combined/ |title=A fact checker looked into 158 things Donald Trump said. 78 percent were false. |last=Cillizza |first=Chris |newspaper=The Washington Post |date=July 1, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{наведени вести |url=https://www.thestar.com/news/world/uselection/2016/11/04/donald-trump-the-unauthorized-database-of-false-things.html |title=Donald Trump said 560 false things, total |last1=Dale |first1=Daniel |last2=Talaga |first2=Tanya |newspaper=[[Toronto Star]] |date=November 4, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref> Бројни протести против Трамп се случиле по изборите.