Еребица: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Еребицата''' е род на птици од фамилијата на [[кокошки]]. Спаѓа во групата на пердувест [[лов]]ен дивеч и опфаќа неколку подвидови, помеѓу кои најраспространети се полската еребица и [[Еребица камењарка|еребицата камењарка]]. На подрачјето на [[Република Македонија]] живее средноевропската [[полска еребица]] ''Perdix perdix''.
 
== Полска Еребица ==