Разлика помеѓу преработките на „Кременчук“

Додадени 16 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Исправка на единица, replaced: 6 км2 → 6 км<sup>2</sup>
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
с (→‎top: Исправка на единица, replaced: 6 км2 → 6 км<sup>2</sup>)
 
 
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Кременчук''' е важен индустриски град во централна [[Украина]], сместен на брегот на реката [[Днепар]]. Зафаќа површина од 96 км2&nbsp;км<sup>2</sup> и има 225.216 жители. Збратимен е со македонскиот град [[Битола]].
 
[[Категорија:Градови во Украина]]