Разлика помеѓу преработките на „Оулу“

Додадени 7 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Кирилизација на единица, replaced: 7 km → 7 км
(ситна поправка)
с (→‎top: Кирилизација на единица, replaced: 7 km → 7 км)
'''Оулу''' — ({{lang-fi|Oulu}}) [[град]] и [[општина]] во регионот [[Северна Остроботнија]] во [[Финска]]. Тој е најнаселениот град во [[север]]на Финска и шести најнаселен град во [[држава]]та. Зафаќа површина од 1,513.37 km2 км2 и има население од 198.804 (март 2016).
[[Податотека:Oulu.lippu.svg|мини|Знамето на Оулу]]
{{Нормативна контрола}}