Цитадела: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(ситна поправка)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Citadella_-_Budapest.jpg|десно|мини| Цитаделата на Гилерт Хил, Будимпешта]]
[[Податотека:Citadella_légifotó.jpg|десно|мини| Цитаделата одозгора]]
'''Цитадела''' е тврдина што се наоѓа на врвот на Гелерт брдото во [[Будимпешта]], [[Унгарија]]. ''Цитадела'' е [[Унгарски јазик|унгарски]] збор за еден вид тврдина. Зборот се користи исклучиво од други јазици за да се повика на тврдината Гелерт Хил која зафаќа место кое имало [[Воена стратегија|стратешко]] значење во воената историја на Будимпешта.
 
Тврдината била изградена во 1851 година од Јулиуш Jaцоб фон Хајнау, командант на Австриска Империја, а ја дизајнирале Емануел Зита и Ференц Кашелик, по [[Унгарска револуција (1848)|унгарската револуција од 1848 година]]. Зафаќа скоро целата висорамнина височина од 235 метри. Тврдината е градба во форма на буквата У, изградена околу централниот двор, долга 220 метри, широка 60 метри и висока 4 метри. Тврдината содржела комплет од шеесет топови.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|title=Citadella, Budapest|archive-url=https://web.archive.org/web/20111002054356/http://hungarystartshere.com/Citadel-Citadella-Budapest|archive-date=2 October 2011}}</ref>
* 57мм AZP S-60 против-воздушен топ, со дизајн од 1950
 
Од врвот на Цитаделата, достапен е панорамски поглед на градот, [[Дунав]] и неговите осум моста. {{Наводи}}
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Знаменитости во Будимпешта]]
Анонимен корисник