Разлика помеѓу преработките на „Франц Лист“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули]], 1 → јули 1, октомври, 1 → октомври [[1
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули]], 1 → јули 1, октомври, 1 → октомври [[1)
 
| Occupation = Пијанист, педагог
}}
'''Франц Лист''' ([[унгарски]]: ''Liszt Ferenc'', [[Доборјан]], [[Унгарија]], [[22 октомври]], [[1811]] - [[Бајројт]], [[Германија]], [[31 јули]], [[1886]]) бил [[Унгарија|унгарски]] [[композитор]], [[пијанист]], [[диригент]] и [[музиколог]], роден во семејство на осиромашен дворјанец, на имотот на кнезот Естерхази-Франц Лист (Лист Синот е крстен по татка си). На 9 годишна возраст приредил концерт за гостите на кнезот. По две години се преселува во [[Париз]], кадешто продолжува да учи во приватно училиште. Унгарската [[аристократија]] во Париз и критиката веднаш навести „Ни се појави нов Моцарт“.
 
==Творештво==