Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
Форматна исправка на датуми, replaced: февруари]], 1 → февруари]] 1, април]], 1 → април [[1
с (→‎'''Почетоци на Епл''': Јазична исправка, replaced: креирај → создај)
с (Форматна исправка на датуми, replaced: февруари]], 1 → февруари]] 1, април]], 1 → април [[1)
Веќе во 1971 година, една година по уписот, Возњак се повлекол од [[Универзитет на Калифорнија, Беркли|Универзитетот во Калифорнија, Беркли]] и го развил компјутерот, кој на крајот го направи познат. Самиот тој го дизајнирал [[хардвер]]от, електронските кола и [[оперативен систем]] за Епл I. Со дизајнот на Епл I, тој и Џобс работеле напорно за да ги импресионираат другите членови на Пало Алто-заснованиот Компјутерски Клуб, локална група на хобисти од областа на електрониката кои биле многу заинтересирани за компјутери, еден од неколкуте клучни центри кои ја создале ерата на домашно [[хоби]], суштински создајќи ја [[микрокомпјутер]]ската индустрија во текот на неколку години.
 
На [[1 април]], [[1976]] година, Џобс и Возњак го формирале [[Apple Computer|Епл Компјутер]]. Возњак се откажал од својата работа во Хјулит Пакард и станал потпретседател задолжен за истражување и развој на Епл. Нивниот прв производ, Епл I компјутер, е сличен на [[Altair 8800|Алтаир 8800]], првиот комерцијално достапен микрокомпјутер, освен што немал можност за внатрешни картички за експанзија. Со додавање на овие картички, Алтаир можел да сеповрзе на компјутерски терминал и може да биде програмиран во BASIC. Епл I бил машина наменета за хобисти, микропроцесор од $ 25 (MOS 6502) на единечно коло со 256 бајти [[ROM меморија]], 4K или 8K бајти на [[RAM меморија]] и дисплеј контролер кој прикажувал 40 карактери по 24 реда. Му недостасувало снабдување со електрична енергија, тастатура, или дисплеј, кои морале да бидат обезбедени од страна на корисникот. Почетната цена на Епл I била $ 666. (Возњак подоцна изјави дека не знае за односот меѓу цената и перформансите на ѕверот, исто така и „Дојдов до таа цена затоа што сакам да повторувам цифри.“) Џобс и Возњак ги продаваle своите први педесет системи на [[Пол Терел]], кој отварал нова компјутерска продавница, наречен Бајт Продавница, во [[Маунтин Вју (Калифорнија)|Маунтин Вју]], [[Калифорнија]].
 
=== Авионска несреќа ===
 
Во 1983 се вратил на развојот на производ во Епл, не барајќи повеќе од улога на еден инженер и мотивациски фактор за работната сила на Епл.
Возњак трајно го заврши своето работење со полно работно време во Епл на [[6 февруари]], 1987, 12 години, откако ја создаде компанија. Тој и натаму останува еден вработен и добива мала симболична плата. Тој исто така е акционер на Епл. Тој исто така одржува врски со [[Стив Џобс]] сè до смртта на Џобс во октомври 2011 година, иако во 2006 година Возњак изјави дека тој и Џобс не биле блиски пријатели.
 
== Почести и награди ==