Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
Форматна исправка на датуми, replaced: ноември]], 1 → ноември 1, декември, 1 → декември [[1
с (Отповикани уредувањата на 146.255.75.38 (разговор), враќајќи на последната преработка на M4r51n)
Ознака: Отповикување
с (Форматна исправка на датуми, replaced: ноември]], 1 → ноември 1, декември, 1 → декември [[1)
[[Податотека:Claude Monet 1899 Nadar crop.jpg|мини|десно|Фотопортрет на Моне. [[Надар]], 1899]]
[[Податотека:Claude Monet, Impression, soleil levant, 1872.jpg|мини|десно|„[[Импресија, изгрејсонце]]“ (1872)]]
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Поимот „[[импресионизам]]“ доаѓа од насловот на неговата слика „[[Импресија, изгрејсонце]]“ (1872), односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, како на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.
 
Сликата била украдена од музејот Мармотен-Моне во 1985 и повратена назад во 1990. Од 1991, па наваму таа е пак изложена.
Дигитално одзаситена верзија на сликата--Сонцетосликата—Сонцето и неговиот одблесок во водата тука се практично невидливи
 
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото опкружување.
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Моне, Клод}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Моне, Клод}}
[[Категорија:Француски сликари]]
[[Категорија:Импресионистички сликари]]