Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Внимание}}
{{Infobox Eurovision
}}
 
'''Евровизија 2001''' беше 46. издание на Евровизија, кое се одржа во [[Копенхаген]], [[Данска]], после победата на Olsen Brothers во [[Стокхолм]] на [[Евровизија 2000]] со песната [[Fly on the Wings of Love]]. Ова беше вторпат [[Данска]] да биде домаќин на натпреварот, после [[Евровизија 1964]] , 37 години претходно. Вкупно 23 земји учествуваа на натпреварот, кој беше одржан на 12 мај 2001. Арена-домаќин на натпреварот беше [[Parken Stadium]], односно најголемата арена во која некогаш била одржана [[Евровизија]], до 2019. Вкупно 35.000 гледачи го следеле шоуто во живо од арената, што всушност го срушило рекордот од 16.000 достигнат претходната година во [[Шведска]]<ref name=ESC2001>{{cite web|title=Eurovision Song Contest 2001|url=http://www.eurovision.tv/page/history/by-year/contest?event=266 |publisher=[[EBU]]|access-date=14 June 2012}}</ref> .
 
Шоуто го отвориле [[Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна „Walk Right Back“ која била тогашен хит во Данска. Водители биле данската новинарка и ТВ-водителка [[Натасја Кроне Бак]] и познатиот дански глумец [[Серен Пилмарк]].