Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 2 → јануари 2
с (Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}})
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 2 → јануари 2)
}}
 
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на {{роден на|19|јуни|1978}} во {{роден во|Вирцбург}}) — поранешен [[Германија|германски]] [[кошарка]]р. Кариерата ја започнал играјќи во локалниот кошаркарски клуб [[КК с.Оливер Вирцбург|ДЈК Вирцбург]], а потоа бил избран како 9-ти пик на [[НБА драфт 1998|НБА драфтот 1998]] од страна на [[Милвоки Бакс]] и веднаш бил разменет во [[Далас Маверикс]], каде тој ја поминал целата 21-годишна НБА кариера.<ref>[http://www.nba.com/playerfile/dirk_nowitzki/bio.html Дирк Новицки – Биографија], nba.com, проверено на 6 јануари, 2008</ref>
 
Новицки е единствениот играч кој играл 21 година за една НБА франшиза. Тој бил учесник на [[Ол-стар натпревар]]ите 14 пати и 12 пати бил избран во [[Ол-НБА тим]]. Тој е првиот европеец кој ја има освоено [[Најкорисен играч на НБА|МВП наградата за најкорисен играч]] во сезоната 2006-2007. Негов најголем дострел со тимот на [[Далас Маверикс]] се случил во сезоната 2010-2011, кога ја освоил шампионската титула победувајќи го [[Мајами Хит]] во [[НБА финале 2011|НБА финалето 2011]] со 4-2 во серијата. Новицки исто така бил прогласен за [[Најкорисен играч на НБА финалето|најкорисен играч на финалето]].