Разлика помеѓу преработките на „Бостон Селтикс“

с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули, 2 → јули 2, август, 2 → август 2
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons category| → {{рв|)
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули, 2 → јули 2, август, 2 → август 2)
}}
 
'''Бостон Селтикс''' ({{lang-en|Boston Celtics}}) е [[кошарка]]рски клуб од [[Бостон]] кој настапува во [[НБА]] лигата, во [[Атлантска дивизија НБА|Атлантската дивизија]]. Домашен терен на Селтикс е „ТД Бенкнорт Центар“ во [[Бостон]], [[Масачусетс]]. Селтикс се најуспешниот тим/организација во [[НБА]] лигата со 17 освоени титули.<ref>[http://www.basketball-reference.com/teams/ Team Index], basketball-reference.com. Проверено на 25 август, 2009.</ref> Второто место го заземаат [[Лос Анџелес Лејкерс]] со 16.
 
Селтикс се основани во [[1949]] и после една сезона во [[Кошаркарска Асоцијација на Америка|Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА)]], настапуваат 59 години во [[НБА]] лигата. Предводени од легендарниот тренер [[Ред Оербах]], првата титула ја освоија во [[1957]]. Од [[1959]] до [[1969]], во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со [[Бил Расел]], освоија 11 титули во 13-те сезони што [[Бил Расел|Расел]] ги одиграл. Втората династија беше во 80-те, со играчи како [[Лери Брд]], [[Кевин Мекхјел]] и [[Роберт Париш]], освоија титули во [[1981]], [[1984]] и [[1986]], во луто ривалство со [[ЛА Лејкерс|Лејкерси]] предводени од [[Меџик Џонсон]].<ref>[http://www.basketball-reference.com/awards/mvp.html „Most Valuable Player Award Winners“] basketball-reference.com. Проверено на 16 јули, 2009.</ref> Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од [[Дејв Кавенс]], кои освоија титули во [[1974]] и [[1976]].
 
Во [[НБА]] сезоната 2007/08, Селтикс ја вратија титулата во [[Бостон]] после 22 години. Тој преоден рок во тимот била доведена „големата тројка“ сочинета од [[Реј Ален]], [[Пол Пирс]] и [[Кевин Гарнет]]. Во почетната петорка играле уште Кендрик Перкинс и [[Рејџон Рондо]], кој подоцна прераснал во најголема ѕвезда на екипата. Во НБА финалето 2008 ги победиле лутите ривали [[ЛА Лејкерс]] со резултат 4-2. Во сезоната 2009/10 овие два тима повторно играле во финалето, но овој пат Лејкерс славеле со 4-3 во последната серијата.