Разлика помеѓу преработките на „Халдор Лакснес“

с
→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (→‎1930-ти: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
== Рани години ==
Лакснес биле роден во 1902 година во [[Рејкјавик]]. Неговите родители се преселиле на фармата во близина на парохијата [[Мосфелсвејт]], кога тој имал три години. Почнал да чита книги и да пишува приказни уште на рана возраст. Во 1915 и 1916 година тој го посетувал техничкото училиште во Рејкјавик и до 1916 година имал статија објавена во весникот Моргунбладид. До објавувањето на неговиот прв роман (Барн наттуруннарр 1919), Laxness веќе ги започнал своите патувања на европскиот континент.
 
== 1920-ти ==