Разлика помеѓу преработките на „Маќаш Ракоши“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (→‎Извори: Додадена категорија)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
== Животопис ==
Маќаш биле роден како ''Маќаш Розенфелд'' во градот Ада, тогашна [[Австроунгарија]].<ref name="Gábor Murányi">[http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html Gábor Murányi] {{Wayback|url=http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html|date=20080124044354}}</ref>{{sfn|Lendvai|2003|pp=430}}<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O85-RkosiMtys.html?Q=KOSI Mátyás Rákosi - Encyclopedia.com]</ref> Тој бил шестиот син на еврејски трговец. Служел во австроунгарската војска кога избила [[Прва светска војна|Првата светска војна]], а бил заробен на [[Источен фронт (Прва светска војна)|Источниот фронт]].
 
Се вратил дома во 1919 година, и учествувал во комунистичката влада на премиерот [[Бела Кун]]. По задушување на револуцијата, тој отишол во [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Советскиот Сојуз]] и се вратил во Унгарија во 1924 година, каде што тој бил затворен и вратен во СССР во 1940 година. Сè со цел да се вратат во Унгарија револуционерните знамиња што руските војници ги заробиле во Вилагош 1849 година.<ref name="Mátyás Rákosi">[http://www.rev.hu/history_of_56/szerviz/kislex/biograf/rakosi.htm Mátyás Rákosi]</ref> Во Советскиот Сојуз бил секретар на [[Комунистичка интернационала|Коминтерната]]. Се вратил во Унгарија на 30 јануари 1945 година со помош на [[Црвена армија|Црвената армија]], со цел да ја организира Унгарската комунистичка партија.<ref name="Mátyás Rákosi" />