Ванчо Вељанов Јуруковски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
 
== Животопис ==
'''Ванчо Вељанов Јуруковски''' биле роден на 12 април 1868 година.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва том III, дел I.|author=Јасмина Дамјановска|author2=Ленина Жила|publisher=Државен архив на Република Македонија|author3=Филип Петровски|year=2017|isbn=|location= Скопје|pages=}}</ref>
 
Во револуционерната организација се вклучил во 1898 година. Тој бил курир и одел од едно во друго село. Тој исто така учествувал и во борбите со османските сили кај [[Крушево]], [[Прибилци]], [[Ново Село (Демирхисарско)|Ново Село]]. А бил дел од четите на војводите [[Јордан Пиперката]] и [[Димитрија Мартинов]]. Курирската должност ја извршувал сè до 1912 година.<ref name=":0" />