Бартолд Хајнрих Брокес: Разлика помеѓу преработките

с
→‎За поетот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|
с →‎За поетот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
 
Ред 37:
 
== За поетот ==
Бартолд биле роден во [[Хамбург]], [[Германија]]. Се образувал во граматичкото училиште „Gelehrtenschule des Johanneums“ во Хамбург. Исто така учел [[правна наука]] во [[Хале]]. По патувањата во [[Италија]], [[Франција]] и [[Холандија]] одлучил да се врати и да живее во своето родно место. Во [[1720]] година добил значајно место во германската [[влада]]. Помеѓу [[1735]] и [[1741]] година работел како [[функционер]] на висока позиција во едно мало гратче во Германија. Починал во Хамбург.
 
== Надворешни врски ==