Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎''' Рани години и образование ''': Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎''' Црвен крст ''': Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
с (→‎''' Рани години и образование ''': Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
=== ''' Рани години и образование ''' ===
 
Динан биле роден во [[Женева]], [[Швајцарија]], како прв син на претприемачот Жан-Жак Динан и Антоанет Динан-Коладон. Неговото семејство било
посветено на калвинизмот и имало значително влијание во женевското општество. Неговите родители ѝ давале голема вредност на социјалната работа. Неговиот татко активно им помагал на сираците и на оние кои условно биле пуштени на слобода, додека пак неговата мајка работела со болните и сиромашните.