Јоргос Сеферис: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
#WPWPMK , #WPWP
с Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
Ред 1:
[[Податотека: George Seferis.JPG|right|thumb|'''Јоргос Сеферис''' ]]
 
[[Податотека:Blue plaque George Seferis, Sloane Avenue.jpg|right|thumb|Сина плакета на '''Јоргос Сеферис''' во [[Лондон]]]]
Ред 5:
 
==Животопис==
Сеферис биле роден во [[1900]] година, во Смирна. Татко му бил професор по Меѓународно право на Атинскиот универзитет и поради тоа од својата рана возраст живеел во една повисока духовна средина. Од 1918 до 1925 година студирал право во [[Париз]], а потоа стапил во дипломатија во која служел сè до [[1962]] година. Умрел во [[1971]] година во Атина.<ref name="a"/>
 
==Творештво==