Разлика помеѓу преработките на „Сремска Митровица“

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е град → ''' — град
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е град → ''' — град)
 
| website = {{url|www.sremskamitrovica.org.rs}}
}}
'''Сремска Митровица''' е [[град]] во Сремскиот округ кој припаѓа на покраината [[Војводина]], во северниот дел на [[Србија]]. Се простира на левиот брег на [[река]]та [[Сава]]. Населението изнесува 41,624. Во општината живеат 79,940 жители.
 
{{Србија-никулец}}