Разлика помеѓу преработките на „Сисак“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е град → ''' — град
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е град → ''' — град)
|footnotes =
}}
'''Сисак''' е [[град]] во централниот дел на [[Хрватска]]. Се наоѓа на сливот на реките [[Купа (река)|Купа]], [[Сава]] и Одра, 57 километри југоисточно од хрватскиот [[главен град]] [[Загреб]]. Вкупното население на општината во [[2011]] година изнесува 47.768 од кои 33.322 живеат во градот.
 
Сисак е [[административен центар]] на [[Сисачко-мославинска жупанија]], најголемото речно пристаниште на Хрватска и центар на индустријата за речен превоз. Се наоѓа на главниот пат од Загреб-Сисак-Петриња (M12.2) и железничката линија Загреб-Сисак-Суња. Сисак е регионален економски, културен и историски центар. Најголемата рафинерија за [[нафта]] во Хрватска се наоѓа тука.