Разлика помеѓу преработките на „Мекнес“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град)
 
[[Податотека:Meknes Medersa Bou Inania.jpg|thumb|Медреса Боу Инаниа во Мекнес.]]
 
'''Мекнес''' ([[Арапски јазик|арапски]]: مكناس) е [[град]] во северен [[Мароко]], сместен 130 километри од главниот град [[Рабат]] и 60 километри од [[Фес (град)|Фес]]. Тој е поврзан со автопат со овие два града. Мекнес бил главен град на Мароко под власта на [[Исмаил Ибн Шариф|Мавлај Исмаил]] ([[1672]] – [[1727]]), пред да биде заменет со Рабат. Има вкупно 536,322 жители (според попис од [[2004]]). Тој е седиште на регионот [[Мекнес-Тафилалет]].
 
Територијата на која денес е градот била под доминација на [[Римско Царство|Римското Царство]] во [[117]] п.н.е.