Разлика помеѓу преработките на „Мате Грујовски“

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) бил макед → ) — макед
(→‎Животопис: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) бил макед → ) — макед)
}}
 
'''Мате Грујовски''' ([[Лазарополе]], {{роден во|Гостиварско}}, {{роден на|18|март|1932}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|14|март|2013}}) бил македонски [[музичар]], водач на [[оркестар]], [[композитор]] на новосоздадени [[фолклор]]ни песни и аранжер на [[македонски народни песни]].<ref>{{наведена мрежна страница|url=http://www.komunikacija.mk/blagoja-grujovski-kontsertot-po-povod-20-godini-na-estrada-k-e-go-posvetam-na-mojot-tatko/|title=Благоја Грујовски: Концертот по повод 20 години на естрада ќе го посветам на мојот татко|date=март 15, 2013 10:49|publisher=Комуникација|language=македонски|accessdate=2013-03-16}}</ref>
 
== Животопис ==