Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Коста Пеев''' ({{роден во|Струмица}}, {{роден на|26|јуни|1936}}) е македонски [[славист]] и [[македонист]], [[дијалектолог]] и специјалист за [[Дијалекти на македонскиот јазик|дијалектите на македонскиот јазик]] од [[Егејска Македонија]].
 
== Животопис ==