Васил Тоциновски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Награди: clean up, replaced: date=02 → date=2)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
}}
 
'''Васил Тоциновски''' (роден на {{роден на|22|август|1946}} во с. {{роден во|Стојаково}}, Гевгелиско) е македонски писател, есеист, критичар, книжевен историчар и преведувач. Тој е еден од најплодните современи македонски автори<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=4&pid=12&ppid=154&tid=436|title=Васил Тоциновски|last=|first=|date=2008|work=Мацедониум|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref>.
 
==Животопис==