Разлика помеѓу преработките на „Никола Наумов“

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е македонски револуционер → ''' — македонски револуционер
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е македонски револуционер → ''' — македонски револуционер)
починал-место= [[Софија]], [[Бугарија]]|
}}
'''Никола Наумов''' е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонско студенско друштво|Македонското студенско друштво]], [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]], журналист и политичар во [[Бугарија]].
== Животопис ==
Наумов е роден околу 1871 година во градот Штип, тогаш во [[Отоманското Царство]]. Студирал во бугарската гимназија во Солун, но е исклучен за учество во ученичкиот бунт во 1888 година. Образованието го продолжил во [[Белград]]. Со група на македонски студенти се префрла во [[Софија]] каде што се школува при Софискиот универзитет "Свети Климент Охридски ".