Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎Животопис: Исправка на датумски формат, replaced: мај, 1 → мај 1
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: незнае → не знае)
с (→‎Животопис: Исправка на датумски формат, replaced: мај, 1 → мај 1)
 
* да може да се повлече од вакцинирано животно и да може да се постави во култура повторно.
 
По успехот на Кох, квалитетот на неговите натамошни истражувања опаѓал (посебно по фијаското со неговиот неефикасен лек [[туберкулин]]), иако неговите ученици ги откриле организмите одговорни за [[дифтерија]]та, [[тифус]]от, [[пневмонија]]та, [[гонореја]]та, цереброспиналниот [[менингитис]], [[лепра]]та, [[тетанус]]от и [[сифилис]]от користејќи ги неговите методи. Роберт Кох починал на 27 мај, 1910 како резултат на инфаркт во [[Баден-Баден]] на 66 годишна возраст.
 
[[Кохов кратер|Коховиот кратер]] на [[Месечина]]та е именуван по него. Наградата на Роберт Кох и Медалот на Кох се создадени во чест на микробиолозите кои прават исклучителни откритија или на оние кои придонесуваат за светското здравје на уникатен начин. Првиот негерманец кој го добил овој медал бил професорот [[Бил Хачинсон]] од Универзитетот Стратклид во [[Глазгов]], [[Шкотска]].