Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

с
→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: октомври, 1 → октомври 1
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: октомври, 1 → октомври 1)
Регионот по долината на река [[Дунав]] бил од големо значење. Војната главно се одвивала во Кралство Унгарија, [[Трансдунавока]], [[Румелија]] и [[Влахија]]. Во [[1595]] година, христијаните го окупирале Ѓор, [[Вишеград]] и [[Естергом]] и неколку стратешки тврдини, но никако не се ни обидиле да тргнат кон [[Будим (град)|Будим]]. Османлиите започнале опсада на [[Егер]] и во [[1596]] година го зазеле. На т.н. источен фронт се водела војна помеѓу [[Влахија]] и Османлиите, во есента [[1594]] година. Влахија успеала да освои неколку градови и региони <ref>Coln, Emporungen so sich in Konigereich Ungarn, auch in Siebenburgen Moldau, in der der bergischen Walachay und anderen Oerten zugetragen haben, 1596</ref> . [[Молдавија]] исто така ги поразила Османлиите во [[Јаш]]. Биле зазедени и [[Никопол]], Рибнич а по ова се упатиле и кон [[Адријанопол]]. Во еден момент, силите на христијаните се наоѓале на само 24 километри од престолнината [[Истанбул]].
 
Пресвртна точка на војната била [[Битка кај Керестес|Битката кај Керестес]], која се одржала на територијата на Унгарија, на 24-26 октомври, 1596 година. Хабсбуршката армија која броела околу 50.000 војници била поразена од страна на Османлиите.
 
По повеќегодишните битки, војната завршила со [[Договор од Житваторок|мировен договор]] потпишан на [[11 ноември]] [[1606]] година во [[Житваторок]]. Според него, Османлиското Царство значително се проширила во Унгарија, но султанот го признал императорот како рамноправен. Освен тоа, тој го прифатил укинувањето на годишниот данок кои се плаќал од [[1568]] година.